Program: Tourdion - poklady renesance

Anglická renesanční hudba má ve svém legendami opředeném panovníkovi Jindřichu VIII. zároveň i významného autora. Na jeho dvoře máme v roce 1547 dokumentovánu existenci 72 příčných fléten; což však není nic ve srovnání se souborem 220 nástrojů dokumentovaným v roce 1589 ve Stuttgartu. Hlavní těžiště anglického bloku koncertu zahrne skladby renesančních mistrů, které byly provozovány v Anglii za vlády Alžběty I.

Příčná flétna je dnes vnímána jako typicky francouzský nástroj, který svůj vrchol zažíval především v období baroka za časů Ludvíka XIV. Z počátků této tradice, tedy z 16. Století, se z území francouzského království dochovaly mimo jiné sbírky vydavatele, aranžéra, editora a možná i skladatele Pierra Attaignanta. Zazní výběr ze skladeb z jím vydaných sborníků pro renesanční consort, například Claude de Sermisy.

České království nebylo stranou hlavního evropského kulturního proudu. Hudební život zde byl stejně tak velice bohatý a obohacen o mezinárodní kontakty. Vedle proslulé Rožmberské kapely byla hudba na mezinárodní úrovni pěstována především u královského dvora v Praze. Dlouhá léta v kapele Rudolfa II. působil skladatel Jacob Regnart, jehož skladby jsou součástí jedinečného sborníku Codex Jacobides. Skladby z tohoto rukopisu jsou nahrány také na stejnojmenném CD, které vydal v roce 2020 Supraphon.

Účinkují:
Marta Kratochvílová, Radka Kubínová, Anežka Levová, Anežka Šejnohová — renesanční příčné flétny
Jan Čižmář — renesanční loutna

Účinkují

arrow

Anežka Levová
historická příčná flétna/traverso

arrow

Anežka Šejnohová
historická příčná flétna/traverso

Vystudovala obor Hra na flétnu u prof. Václava Kunta na Gymnáziu a Hudební škole hl. m. Prahy a poté na JAMU v Brně, kde v říjnu 2018 nastoupila své doktorské studium v oboru Interpretace a teorie interpretace. Získala 1. cenu v národním kole soutěže Concertino Praga (2011) a 2. cenu na Soutěži konzervatoří v Teplicích (2012). Pravidelně vypomáhá v brněnských orchestrech Czech Virtuosi, Virtuosi Brunenses a Filharmonie Brno, příležitostně spolupracuje též s Moravskou filharmonií Olomouc, Českým národním symfonickým orchestrem a dalšími tělesy. Je také aktivní hráčkou několika komorních uskupení. Hru na flétnu vyučuje na několika ZUŠ v Brně a okolí. Vedle moderní flétny se též aktivně věnuje hře na historické příčné flétny, které začala studovat v roce 2015 u traversistky Marty Kratochvílové-Čižmářové a později u Michaely Šikulové-Ambrosi. Účinkuje pravidelně na koncertech tzv. staré hudby pořádaných Hudebními lahůdkami, z.s. nebo JAMU Brno a je členkou konsortu renesančních příčných fléten Tourdion. Její vedlejší zálibou je hra na varhany, kterou absolvovala na ZUŠ varhanické Brno, přísp.org. u Tomáše Syrka (v rámci SPD) a na varhany pravidelně hraje ve své rodné farnosti Lísek u Bystřice nad Pernštejnem a okolí.

Vedle hudby je její největší radostí příroda, cestování a poznávání nových míst a lidí, čokoláda a práce s dětmi, které nejen učí hudbě, ale také vede letní dětské tábory.

arrow

Jan Čižmář
umělecký vedoucí, loutna, theorba, kytara

Jan Čižmář je všestranný umělec zabývající se hrou na historické drnkací nástroje. Pravidelně vystupuje po celém světě jako sólista s barokním a renesančním repertoárem či jako komorní a orchestrální hráč. Spolupracoval se soubory jako např. Royal Concertgebouw Orchestra, Orchestra of the Age of Enlightenment, Orchestra of the Eighteenth Century, Rotterdam Philharmonic Orchestra či AKAMUS a s dirigenty jako Frans Brüggen, Christopher Hogwood, Giovanni Antonini, Yannick Nézet-Séguin či Christina Pluhar.

Po ukončení studia hry na kytaru a muzikologie v rodném Brně odešel do Londýna studovat na Royal College of Music, kde se začal věnovat hře na loutnu ve třídě Jakoba Lindberga. Ve studiu pokračoval na Královské konzervatoři v Haagu, kde jeho učiteli byli Nigel North, Joachim Held, Mike Fentross a Christina Pluhar. Doktorát získal na JAMU v Brně.

Intenzivně se věnuje ediční, badatelské a popularizační činnosti v oblasti staré hudby, zejména loutnové. Je zakladatelem České loutnové společnosti a editorem řady publikací, které kombinují vysoký muzikologický standard s hudebním uměním zachyceným na nahrávkách (Codex Jacobides, Losyana). Dělá veřejné prezentace a přispívá do hudebních periodik.

Jan Čižmář vyučuje hru na loutnu a příbuzné nástroje na MUK Wien, AMUZ Karola Szymanowského v Katowicích, na JAMU v Brně a na Konzervatoři v Českých Budějovicích. Působil také na Akademii staré hudby při FF MU v Brně a jako hostující pedagog na řadě dalších škol v zahraničí. Pravidelně vyučuje na kurzech a masterclass v Evropě i zámoří.

www.jancizmar.com

arrow

Marta Kratochvílová
historická příčná flétna/traverso

 

Marta Kratochvílová je vyhledávanou hráčkou na historické příčné flétny. Po absolutoriu na konzervatoři v Pardubicích a JAMU v Brně studovala ve Francii na Conservatoire National de Région de Strasbourg, kde se specializovala na moderní a historické příčné flétny. Zúčastnila se mistrovských kurzů vedených osobnostmi jako Paul McCreesh, Barthold Kuijken, Jan-Latham Koenig, Sir Neville Marriner.

Ve Francii až do roku 2010 intenzivně působila jako hráčka na barokní a renesanční příčnou flétnu, např. v souborech Le Parlement de Musique, Bohemia duo, NotaBene. V rámci renesančních workshopů (Ferrara, Mnichov, Stuttgart, Basilej) pravidelně účinkovala s Consortem renesančních fléten ze Strasbourgu. V současnosti žije v ČR a pravidelně koncertuje po celé Evropě. Realizuje především komorní a sólové projekty s umělci jako Aline Zylberajch, Iva Bittová, Martin Gester, Christophe Coin, Jan Čižmář, Karel Fleischlinger,Marian Friedl, Joel Frederiksen, Joachim Held, Martin Jakubíček, Petr Kolař, Ján Krigovský, Bettina Pahn, Marcin Świątkiewicz, Marc Vonau, Marc Hervieux či se soubory {oh!} Orkiestra Historyczna, Musica Poetica, Ensemble Tourbillon, Ensemble Le Masque, RukyNaDudy, Barocco sempre giovane nebo Plaisirs de Musique, jehož je zakládající členkou. Je také vedoucí consortu renesančních příčných fléten Tourdion. Účastní se projektů Misterios del Amor a Telemannia.

Jako pedagožka s dlouholetými zkušenostmi bývá zvána do porot soutěží i k prezentacím a masterclass po celé Evropě. Vyučuje soukromě hru a dobovou interpretaci na barokní a renesanční traverso. Působí také na ZUŠ Varhanické v Brně.

Marta Kratochvílová – WEB

arrow

Radka Kubínová
historická příčná flétna/traverso

Radka Kubínová, původem z Hradce Králové se hudbě věnuje od svých 6-ti let. Nejprve začala se zpěvem a zobcovou flétnou, kterou v 9-ti letech vystřídala za flétnu příčnou. Po absolvování Konzervatoře v Pardubicích v roce 2005 pokračovala ve studiu na Ostravské univerzitě. Ještě během studií v Ostravě odešla sbírat zahraniční zkušenosti do Francie, kde započala studium barokní flétny pod vedením Delphine Leroy, François Nicolet a Gionata Sgambaro. V letech 2010–14 studovala interpretaci staré hudby na Královské Konzervatoři v Nizozemském Haagu pod vedením Bartholda Kuijkena. Zůčastnila se mimo jiné mnoha interpretačních kurzů s Patrick Gallois, Clara Novak, Vincent Lucas, Frank Theuns a dalšími.

Radka hraje a organizuje spoustu koncertů jak v Čechách, tak i v zahraničí. Za všechny jmenujme alespoň „Les nocturnes du Mont-Saint-Michel“ (FR), Lutherse Bach ensemble, L’arco sonoro, The Bach Orchestra of the Netherlands (NL) a další. V roce 2006–07 byla členem Filharmonie Bohuslava Martinů ve Zlíně a několikrát vystupovala s Janáčkovou Filharmonií Ostrava a Filharmonií Hradec Králové.

Radka se nadále věnuje zpěvu a snaží se o jeho propojení s flétnovým hraním.

Plakát

Mapa