09.04.2022 - 0:00

Online koncert Vídeň

Adresa: MUK - Musik und Kunst Privatuniversität der Stadt Wien, Johannesgasse, Wien, Österreich

Plaisirs de Musique – Pour la luth et flute traversiere

Koncert na MUK Privatuniversität der Stadt Wien

k zhlédnutí zde:


Program: Pour la luth et flute traversiere

Plaisirs de Musique – Pour la luth et flute traversiere

Concert at MUK Privatuniversität der Stadt Wien

Marta Kratochvílová (CZ) — traverso, piccolo
baroque flute – Martin Wenner, Singen 2021, after Palanca c. 1760
baroque piccolo – Roberto Bando, Den Haag 2016, after J. Willems

Jan Čižmář (CZ) — baroque lute, baroque guitar, mandora
13-course baroque lute — Lars Jönsson, Dalarö 2009, copy after Schelle 1744 / Wildham 1755
5-course baroque guitar — Jiří Čepelák, Praha 2015, copy after Andreas Ott 1640, Prague
9-course mandora — Jiří Čepelák, Praha 2018, copy after Thomas Edlinger 1716, Prague

PROGRAMME:

00:27
Johann Georg Weichenberger (1676 – 1740)
Praelude de Mr: Weichenperger [G minor] (CZ-Bm A371, olim CZ-R Mus. 5.a.)

08:28
Jan Antonín Losy (ca. 1650 — 1721)
Suite [B-flat major] (GB-Lb [1])
Allemande — Courante — Sarabande — Gavotte — Rondeau — Marche — Menuet
[1] Formerly owned by Christopher Hogwood and Franklin Zimmerman. Materials kindly provided by Michael Robertson (independent researcher), Christopher Scobie (British Library) and Tim Crawford.

23:52
Anonymous, c. 1700 (possibly Jan Antonín Losy)
[Suite D major] (CZ-Nlobkowicz X Lb 207)
Ouverture — Allemande — Bourlescha — Policionello — Aria hannaco — Vacherelle

36:46
Anonymous, c. 1700 (arranged by J. Čižmář)
[Suita rusticana] (CZ-Bm A 20.545) Walachica – Polon[aise] – Deutsche – Der Franzos – Der Wälsche – Der Türk – Kossack

49:01
Sylvius Leopold Weiss (1687 — 1750)
Jörn Boysen (*1976) — reconstruction of the lost flute part
[Duo pour luth et flute] (WeissSW 14, GB–Lb Add. 30387)
Adagio — Menuet — Ciacona

Účinkují

arrow

Jan Čižmář
umělecký vedoucí, loutna, theorba, kytara

Jan Čižmář je všestranný umělec zabývající se hrou na historické drnkací nástroje. Pravidelně vystupuje po celém světě jako sólista s barokním a renesančním repertoárem či jako komorní a orchestrální hráč. Spolupracoval se soubory jako např. Royal Concertgebouw Orchestra, Orchestra of the Age of Enlightenment, Orchestra of the Eighteenth Century, Rotterdam Philharmonic Orchestra či AKAMUS a s dirigenty jako Frans Brüggen, Christopher Hogwood, Giovanni Antonini, Yannick Nézet-Séguin či Christina Pluhar.

Po ukončení studia hry na kytaru a muzikologie v rodném Brně odešel do Londýna studovat na Royal College of Music, kde se začal věnovat hře na loutnu ve třídě Jakoba Lindberga. Ve studiu pokračoval na Královské konzervatoři v Haagu, kde jeho učiteli byli Nigel North, Joachim Held, Mike Fentross a Christina Pluhar. Doktorát získal na JAMU v Brně.

Intenzivně se věnuje ediční, badatelské a popularizační činnosti v oblasti staré hudby, zejména loutnové. Je zakladatelem České loutnové společnosti a editorem řady publikací, které kombinují vysoký muzikologický standard s hudebním uměním zachyceným na nahrávkách (Codex Jacobides, Losyana). Dělá veřejné prezentace a přispívá do hudebních periodik.

Jan Čižmář vyučuje hru na loutnu a příbuzné nástroje na MUK Wien, AMUZ Karola Szymanowského v Katowicích, na JAMU v Brně a na Konzervatoři v Českých Budějovicích. Působil také na Akademii staré hudby při FF MU v Brně a jako hostující pedagog na řadě dalších škol v zahraničí. Pravidelně vyučuje na kurzech a masterclass v Evropě i zámoří.

www.jancizmar.com

arrow

Marta Kratochvílová
historická příčná flétna/traverso

 

Marta Kratochvílová je vyhledávanou hráčkou na historické příčné flétny. Po absolutoriu na konzervatoři v Pardubicích a JAMU v Brně studovala ve Francii na Conservatoire National de Région de Strasbourg, kde se specializovala na moderní a historické příčné flétny. Zúčastnila se mistrovských kurzů vedených osobnostmi jako Paul McCreesh, Barthold Kuijken, Jan-Latham Koenig, Sir Neville Marriner.

Ve Francii až do roku 2010 intenzivně působila jako hráčka na barokní a renesanční příčnou flétnu, např. v souborech Le Parlement de Musique, Bohemia duo, NotaBene. V rámci renesančních workshopů (Ferrara, Mnichov, Stuttgart, Basilej) pravidelně účinkovala s Consortem renesančních fléten ze Strasbourgu. V současnosti žije v ČR a pravidelně koncertuje po celé Evropě. Realizuje především komorní a sólové projekty s umělci jako Aline Zylberajch, Iva Bittová, Martin Gester, Christophe Coin, Jan Čižmář, Karel Fleischlinger,Marian Friedl, Joel Frederiksen, Joachim Held, Martin Jakubíček, Petr Kolař, Ján Krigovský, Bettina Pahn, Marcin Świątkiewicz, Marc Vonau, Marc Hervieux či se soubory {oh!} Orkiestra Historyczna, Musica Poetica, Ensemble Tourbillon, Ensemble Le Masque, RukyNaDudy, Barocco sempre giovane nebo Plaisirs de Musique, jehož je zakládající členkou. Je také vedoucí consortu renesančních příčných fléten Tourdion. Účastní se projektů Misterios del Amor a Telemannia.

Jako pedagožka s dlouholetými zkušenostmi bývá zvána do porot soutěží i k prezentacím a masterclass po celé Evropě. Vyučuje soukromě hru a dobovou interpretaci na barokní a renesanční traverso. Působí také na ZUŠ Varhanické v Brně.

Marta Kratochvílová – WEB

Mapa