09.04.2022 - 0:00

Online koncert Vídeň

Adresa: MUK - Musik und Kunst Privatuniversität der Stadt Wien, Johannesgasse, Wien, Österreich

Plaisirs de Musique – Pour la luth et flute traversiere

Koncert na MUK Privatuniversität der Stadt Wien

k zhlédnutí zde:


Program: Pour la luth et flute traversiere

Plaisirs de Musique – Pour la luth et flute traversiere

Concert at MUK Privatuniversität der Stadt Wien

Marta Kratochvílová (CZ) — traverso, piccolo
baroque flute – Martin Wenner, Singen 2021, after Palanca c. 1760
baroque piccolo – Roberto Bando, Den Haag 2016, after J. Willems

Jan Čižmář (CZ) — baroque lute, baroque guitar, mandora
13-course baroque lute — Lars Jönsson, Dalarö 2009, copy after Schelle 1744 / Wildham 1755
5-course baroque guitar — Jiří Čepelák, Praha 2015, copy after Andreas Ott 1640, Prague
9-course mandora — Jiří Čepelák, Praha 2018, copy after Thomas Edlinger 1716, Prague

PROGRAMME:

00:27
Johann Georg Weichenberger (1676 – 1740)
Praelude de Mr: Weichenperger [G minor] (CZ-Bm A371, olim CZ-R Mus. 5.a.)

08:28
Jan Antonín Losy (ca. 1650 — 1721)
Suite [B-flat major] (GB-Lb [1])
Allemande — Courante — Sarabande — Gavotte — Rondeau — Marche — Menuet
[1] Formerly owned by Christopher Hogwood and Franklin Zimmerman. Materials kindly provided by Michael Robertson (independent researcher), Christopher Scobie (British Library) and Tim Crawford.

23:52
Anonymous, c. 1700 (possibly Jan Antonín Losy)
[Suite D major] (CZ-Nlobkowicz X Lb 207)
Ouverture — Allemande — Bourlescha — Policionello — Aria hannaco — Vacherelle

36:46
Anonymous, c. 1700 (arranged by J. Čižmář)
[Suita rusticana] (CZ-Bm A 20.545) Walachica – Polon[aise] – Deutsche – Der Franzos – Der Wälsche – Der Türk – Kossack

49:01
Sylvius Leopold Weiss (1687 — 1750)
Jörn Boysen (*1976) — reconstruction of the lost flute part
[Duo pour luth et flute] (WeissSW 14, GB–Lb Add. 30387)
Adagio — Menuet — Ciacona

Účinkují

arrow

Jan Čižmář
umělecký vedoucí, loutna, theorba, kytara

Jan Čižmář je všestranný umělec zabývající se hrou na historické drnkací nástroje. Se soubory jako např. Royal Concertgebouw Orchestra, Orchestra of the Age of Enlightenment, Orchestra of the Eighteenth Century, Rotterdam Philharmonic Orchestra či Capella Cracoviensis a pod dirigenty jako Frans Brüggen, Christopher Hogwood, Giovanni Antonini, Yannick Nézet–Séguin či Christina Pluhar pravidelně účinkuje v Evropě, Asii a USA. Vystupuje také jako sólista s barokním a renesančním repertoárem.

Po ukončení studia hry na kytaru a muzikologie v rodném Brně odešel do Londýna studovat na Royal College of Music, kde se začal věnovat hře na loutnu ve třídě Jakoba Lindberga. Ve studiu pokračoval na Královské konzervatoři v Haagu, kde jeho učiteli byli Nigel North, Joachim Held, Mike Fentross a Christina Pluhar.

Byl zakladatelem a šéfredaktorem českého kytarového časopisu Kytara a pravidelně přispívá i do dalších hudebních periodik. Intenzivně se také věnuje ediční a badatelské činnosti v oblasti staré hudby.

Jan Čižmář vyučoval hru na loutnu a příbuzné nástroje na Hudební akademii Karola Szymanowského v Katowicích v Polsku, v současnosti působí na JAMU v Brně a na Akademii staré hudby při FF MU v Brně. Pravidelně vyučuje na kurzech a masterclass v Evropě i zámoří.

www.jancizmar.com

arrow

Marta Kratochvílová
historická příčná flétna/traverso

 

Marta Kratochvílová studovala hru na flétnu na Konzervatoři v Pardubicích a poté na JAMU v Brně. V roce 2000 zahájila studium ve Francii na Conservatoire National de Région de Strasbourg, kde se specializovala na historické příčné flétny a komorní hudbu. Zúčastnila se mistrovských kursů a stáží vedených významnými osobnostmi jako Paul McCreesh, Barthold Kuijken, Jan-Latham Koenig, Sir Neville Marriner. Ve Francii až do roku 2010 intenzivně působila jako hráčka na barokní a renesanční příčnou flétnu v souborech Le Parlement de Musique, Bohemia duo, se souborem NotaBene. V rámci renesančních workshopů (Ferrara, Mnichov, Stuttgart, Basilej) pravidelně účinkovala s Consortem renesančních fléten ze Strasbourgu.

V současnosti žije v ČR a pravidelně koncertuje po celé Evropě. Realizuje především komorní a sólové projekty s umělci jako Aline Zylberajch, Christophe Coin, Jan Čižmář, Karel Fleischlinger, Marian Friedl, Martin Gester, Joel Frederiksen, Joachim Held, Martin Jakubíček, Petr Kolař, Ján Krigovský, Bettina Pahn, Marcin Świątkiewicz, Marc Vonau, Petr Wagner, či se soubory {oh!} Orkiestra Historyczna, Musica Poetica, RukyNaDudy nebo Plaisirs de Musique, jehož je zakládající členkou. Je také vedoucí consortu renesančních příčných fléten Tourdion. Účastní se projektů Misterios del Amor a Telemannia.

Jako pedagožka s dlouholetými zkušenostmi bývá zvána do porot soutěží i k prezentacím a masterclass po celé Evropě. Vyučuje soukromě hru a dobovou interpretaci na barokní a renesanční traverso, působí také na ZUŠ Varhanické v Brně (moderní a historické příčné a zobcové flétny).

Mapa