10.06.2022 - 16:30

Hudební archeologie XXX: Noc kostelů

Adresa: Mikulčice Archaeopark, Mikulčice, Česko

 

Archeologický ústav AV ČR, Brno, v. v. i. a Hudební lahůdky, z. s. společně s Masarykovým muzeem v Hodoníně pořádají v rámci Noci kostelů další komponovaný večer propojující umění a vědu na který vás srdečně zveme.

Akce se bude konat v exteriérech slovanského hradiště v Mikulčicích a výzkumné základny ARÚB na Trapíkově.

Akci neformálně otevře hudebně-taneční workshop. Následovat bude duchovní zahájení a svěcení repliky zvonu ze slovenské lokality v Bojné datovaného do 1. třetiny 9. století. Tento zvon bude součástí chystané expozice Slovanského hradiště v Mikulčicích.

Program bude pokračovat poutí po mikulčických kostelích s vyprávěním o jejich historii, významu a okolnostech archeologického výzkumu – také za improvizovaného hudebního doprovodu.

Po sledování západu slunce z rozhledny na hradišti se účastníci Noci kostelů vydají pěšky za svitu loučí na výzkumnou základnu na Trapíkově, kde se celý program uzavře hudebním nokturnem a společenským setkáním.

VYSTOUPÍ
Plaisirs de Musique, Lenka Horalová, Marta Kratochvílová a Marian Friedl

VSTUP VOLNÝ

PROGRAM

16:30   Hudebně-taneční workshop pro malé i velké
Marian Friedl, Lenka Horalová, Marta Kratochvílová
Archeologická základna Mikulčice-Trapíkov

18:30   Duchovní zahájení se svěcením zvonu
Slovanské hradiště, „amfiteátr“ u sousoší sv. Cyrila a Metoděje

19:00   Pouť po kostelích s archeologickým výkladem za doprovodu hudební improvizace
Lumír Poláček
Akropole slovanského hradiště

20:45   Sledování západu slunce
Rozhledna

21:15   Přesun za svitu loučí na archeologickou základnu Mikulčice-Trapíkov

21:30   Nokturno při svíčkách – program „Telemannia“ – průsečíky staré hudby, jazzu a tance

Lenka Horalová, Marta Kratochvílová a Marian Friedl
Archeologická základna Mikulčice-Trapíkov


Program: Telemannia

G. P. Telemann, M. Friedl Fantasie per flauto traverso e contrabbasso

Marta Kratochvílová – barokní traverso a pikola
Marian Friedl – kontrabas

Propojením hudby dneška a hudby barokní zveme všechny posluchače k objevování netušených hudebních krajin!

Když koncem 20. letech 18. století komponoval Georg Philipp Telemann svých 12 fantazií pro flétnu, těžko si asi dokázal představit, že toto mimořádné dílo se bude hrát ještě za tři sta let! Tím méně mohl předpokládat, že se jej v budoucnu ujmou společně hráčka na barokní příčnou flétnu Marta Kratochvílová a jazzový kontrabasista Marian Friedl. Cyklus původně vznikl jako soubor virtuózních skladeb bez doprovodu. V našem podání ovšem Marian Friedl dopsal k Telemannově partu nový hlas.

Marta Kratochvílová o novém zpracování Telemannova cyklu: „Telemannovy Fantasie mě provázejí a přitahují řadu let. Proč je tedy hraji s kontrabasem, přestože jsou napsány pro sólové traverso? Tyto skladby jsem vždycky hrála s vnitřní představou dvou hlasů. Marian se toho druhého ujal přesvědčivě jako skladatel i jako interpret, a to s velikou pečlivostí, respektem a citem ke křehkosti dřevěné barokní příčné flétny. Telemann zřejmě nezamýšlel provádění všech Fantasií najednou. My je však pojímáme jako pevný cyklus. Flétna a kontrabas se v téměř hodinovém proudu hudby objevují také jako sólové nástroje.“

Marian Friedl o novém zpracování Telemannova cyklu: „Na tomto CD naleznete známé Fantasie pro sólové traverso G. P. Telemanna, k nimž jsem dopsal vlastní basový part. Přistoupil jsem k tomu tak, že jsem analyzoval Telemannovy postupy v celé ploše suity dvanácti fantasií i v každém jednotlivém taktu, a snažil se pak použít v podobném duchu co nejširší paletu technik ve vlastní lince. Nedošlo k vytvoření pouhého „basového partu“ a už vůbec ne „basového partu v barokním duchu“. Naopak, chtěl jsem s Telemannem komunikovat, proto jsem svou linkou někdy Martu navedl do jiného pojetí frází, dynamik, času, pracoval jsem s posunutím harmonie
i metrorytmického pásma.“

Účinkují

arrow

Marian Friedl
Kontrabas, galizona, valašské lidové nástroje, zpěv

Marian Friedl, hudebník, etnomuzikolog, pedagog, je členem několika hudebních projektů různého zaměření, v nichž zpívá, hraje na kontrabas, lidové flétny, dudy, klarinet, malý cimbál a další nástroje. Účinkuje na více než dvou desítkách CD, často s předními interprety české či zahraniční scény. Nahrál například album NOCZ and Iva Bittová (Hevhetia 2014), Divé Husy s Jitkou Šuranskou a Martinem Krajíčkem (Indies Scope 2016; nominováno na hudební cenu Anděl),  Mateřština s Jiřím Slavíkem (Animal Music 2016; Anděl v kategorii world music), Slovak Dances skladatele a dirigenta Petra Breinera (Naxos 2020). Svou osobní vizi moravské world music vtělil do autorského projektu Beránci a vlci, jehož stejnojmenné album získalo ocenění Anděl 2017 v kategorii folk. Z dalších alb, za nimiž stojí autorsky a producentsky, zmiňme Beskydská Odysea (Indies Scope 2019), Píseň ZEMĚ (Animal Music 2019), 11 PODOB LÁSKY (Indies Scope 2020), Ruky na dudách (Indies Scope 2021), Černobílý svět (Indies Scope 2022).

arrow

Marta Kratochvílová
historická příčná flétna/traverso

 

Marta Kratochvílová je vyhledávanou hráčkou na historické příčné flétny. Po absolutoriu na konzervatoři v Pardubicích a JAMU v Brně studovala ve Francii na Conservatoire National de Région de Strasbourg, kde se specializovala na moderní a historické příčné flétny. Zúčastnila se mistrovských kurzů vedených osobnostmi jako Paul McCreesh, Barthold Kuijken, Jan-Latham Koenig, Sir Neville Marriner.

Ve Francii až do roku 2010 intenzivně působila jako hráčka na barokní a renesanční příčnou flétnu, např. v souborech Le Parlement de Musique, Bohemia duo, NotaBene. V rámci renesančních workshopů (Ferrara, Mnichov, Stuttgart, Basilej) pravidelně účinkovala s Consortem renesančních fléten ze Strasbourgu. V současnosti žije v ČR a pravidelně koncertuje po celé Evropě. Realizuje především komorní a sólové projekty s umělci jako Aline Zylberajch, Iva Bittová, Martin Gester, Christophe Coin, Jan Čižmář, Karel Fleischlinger,Marian Friedl, Joel Frederiksen, Joachim Held, Martin Jakubíček, Petr Kolař, Ján Krigovský, Bettina Pahn, Marcin Świątkiewicz, Marc Vonau, Marc Hervieux či se soubory {oh!} Orkiestra Historyczna, Musica Poetica, Ensemble Tourbillon, Ensemble Le Masque, RukyNaDudy, Barocco sempre giovane nebo Plaisirs de Musique, jehož je zakládající členkou. Je také vedoucí consortu renesančních příčných fléten Tourdion. Účastní se projektů Misterios del Amor a Telemannia.

Jako pedagožka s dlouholetými zkušenostmi bývá zvána do porot soutěží i k prezentacím a masterclass po celé Evropě. Vyučuje soukromě hru a dobovou interpretaci na barokní a renesanční traverso. Působí také na ZUŠ Varhanické v Brně.

Marta Kratochvílová – WEB

Plakát

Mapa