Hudební sanssouci v Praze – Dialogy s loutnou

Plaisirs de Musique a jeho hosté přinášejí sérii koncertních programů, které budou zaměřeny nejenom na klasickou hudbu baroka a renesance, ale i na hudbu jiných žánrů; některé z koncertů budou obohacené i o jiné druhy umění.

Koncerty se konají v historických prostorách Domu U kamenného zvonu na Staroměstském náměstí v Praze, v místnosti, ve které se pravděpodobně roku 1313 narodil král Karel IV.

15.5.2018 v 19:00
(!) jiné místo (!) Galerie Viniční altán Grébovka, Havlíčkovy sady 1369, Praha
SAINT AMOUR – Koncert s malířskou performance
Plaisirs de Musique: Marta Kratochvílová – barokní příčná flétna | Jan Čižmář – barokní loutna, barokní kytara | Vladimír Kiseljov – malířská performance
Vstupné – 150 Kč – pouze na místě

17.8.2018 v 19:00
STRUNY MEZI KONTINENTY
Dům U kamenného zvonu, Staroměstské náměstí, Praha
Cristian Gutiérrez – barokní kytara | Jan Čižmář – theorba | Petr Wagner – viola da gamba, Marta Kratochvílová – traverso
Vstupné – 390 Kč*

25.10.2018 v 19:00
Dům U kamenného zvonu, Staroměstské náměstí, Praha
MELODIE Z ROKU RAZ DVA
Bohemian Lute Orchestra (členové České loutnové společnosti)
speciální host: Jiří Tichota
Vstupné – 390 Kč*

1.11.2018 v 19:00
Dům U kamenného zvonu, Staroměstské náměstí, Praha
ČESKÁ LOUTNA – BOHEMIAN LUTE RHAPSODY
Jan Čižmář – renesanční loutna, barokní loutny, theorba, barokní kytara, mandora
Vstupné – 390 Kč*

3.12.2018 v 19:00
Dům U kamenného zvonu, Staroměstské náměstí, Praha
IVA BITTOVÁ: DEWDROPS – KRŮPĚJE
Iva Bittová – housle, zpěv | Jan Čižmář – loutna, theorba, zpěv
Vstupné – 690 Kč*

*sleva pro děti, studenty do 26let, důchodce a držitele průkazu ZTP
*abonmá na 4 koncerty: 1111 Kč – k zakoupení na večerní pokladně nebo více informací na tel.606222416

 

Tisková zpráva:
Na úplný závěr letošního medailonu České televize věnovanému 80. narozeninám Jiřího Tichoty zazněl z úst hlavního protagonisty povzdech nad tím, že se mu již patrně nepodaří vydat žádnou loutnovou edici. Červená nit tématu vztahu Jiřího Tichoty a loutnové hudby vinutá pořadem však nakonec neskončila v beznaději, ale naopak.
V době odvysílání pořadu totiž vrcholily přípravy založení historicky první České loutnové společnosti a několik dnů poté byl Jiří Tichota požádán o přijetí funkce prezidenta ČLS. Hudební vědec, milovník staré hudby a odborník na loutnovou hudbu, které mimochodem věnoval obě své diplomové práce, se ocitl v 70. letech před volbou, zda-li se dále věnovat Spirituál kvintetu nebo loutnové hudbě. Zvolil Spirituál kvintet, avšak službu, kterou v rámci tohoto hudebního uskupení prokázal loutnové a staré hudbě vůbec, měla u nás pravděpodobně větší dosah, než pokud by zůstal pouze hudebním vědcem.
Stará hudba spolu včetně hudby pro loutnu prožívá v posledních desetiletích nebývalou renesanci, přičemž za posledních 20 let se světová loutnová komunita rozrostla do nebývalých rozměrů – hra na loutnu se vyučuje na předních vysokých školách, mílovými kroky pokročil výzkum hudební interpretace a konstrukce původních nástrojů, našly se nové dosud neznámé prameny, zkrátka loutna zažívá parádní comeback.
České země, historicky loutnová velmoc, nezůstává za světem pozadu a ze skupinky loutnistů z počátku devadesátých let je dnes komunita čítající několik desítek hráčů a pedagogů. Hru na loutnu nyní nově nabízí poprvé v historii také JAMU, a to v nejvyšším, magisterském stupni vzdělání. Výuku vede náš přední loutnista Jan Čižmář, který je zároveň předsedou správní rady České loutnové společnosti.

Koncerty se uskutečňují díky finanční podpoře hlavního města Prahy a ve spolupráci s Ambasádou Chilské republiky, Českou loutnovou společností a spolkem Hudební lahůdky.

Záštitu převzal Velvyslanec Chile v České republice, J.E.p. Patricio Pradel.

  

  


Účinkují

arrow

Cristián Gutiérrez
barokní kytara, theorba

Cristián Gutiérrez se narodil v Santiago de Chile, kde studoval pod vedením Ernesta Quezady na Hudební konzervatoři Universidad de Chile. Následně obdržel stipendium k cestě do Španělska, kde jeho učiteli byli Juan Carlos Rivera (Sevilla) a Xavier Díaz-Latorre (Girona), a získal titul M. A. na Královské konzervatoři v Haagu ve třídě Joachima Helda. Účastnil se také kursů a seminářů staré hudby pod vedením Hopkinsona Smithe.

Cristián se kromě vlastního sólového CD Cifras Selectas de Guitarra pro label Carpe Diem podílel na nahrávkách více než 15 CD, včetně oceňované antologie koloniální hudby A tocar, a cantar, a baylar, a nahrával živě pro rádia v Chile, Španělsku, Francii, Anglii, Nizozemí a Portugalsku. Jako sólista a komorní hráč vystupoval společně s osobnostmi jako Monica Huggett, Bruce Dickey, Gabriel Garrido, Manfredo Kraemer, Pedro Estevan, Charles Toet, Michael Chance a Ventura Rico. Vystupoval ve více než 20 zemích Evropy a Ameriky, na Blízkém východě a v Korei.

Je uměleckým vedoucím tria La Pulsata. Od roku 2014 je profesorem na Universidad Alberto Hurtado v Santiago de Chile.

arrow

Jan Čižmář
umělecký vedoucí, loutna, theorba, kytara

Jan Čižmář je všestranný umělec zabývající se hrou na historické drnkací nástroje. Pravidelně vystupuje po celém světě jako sólista s barokním a renesančním repertoárem či jako komorní a orchestrální hráč. Spolupracoval se soubory jako např. Royal Concertgebouw Orchestra, Orchestra of the Age of Enlightenment, Orchestra of the Eighteenth Century, Rotterdam Philharmonic Orchestra či AKAMUS a s dirigenty jako Frans Brüggen, Christopher Hogwood, Giovanni Antonini, Yannick Nézet-Séguin či Christina Pluhar.

Po ukončení studia hry na kytaru a muzikologie v rodném Brně odešel do Londýna studovat na Royal College of Music, kde se začal věnovat hře na loutnu ve třídě Jakoba Lindberga. Ve studiu pokračoval na Královské konzervatoři v Haagu, kde jeho učiteli byli Nigel North, Joachim Held, Mike Fentross a Christina Pluhar. Doktorát získal na JAMU v Brně.

Intenzivně se věnuje ediční, badatelské a popularizační činnosti v oblasti staré hudby, zejména loutnové. Je zakladatelem České loutnové společnosti a editorem řady publikací, které kombinují vysoký muzikologický standard s hudebním uměním zachyceným na nahrávkách (Codex Jacobides, Losyana). Dělá veřejné prezentace a přispívá do hudebních periodik.

Jan Čižmář vyučuje hru na loutnu a příbuzné nástroje na MUK Wien, AMUZ Karola Szymanowského v Katowicích, na JAMU v Brně a na Konzervatoři v Českých Budějovicích. Působil také na Akademii staré hudby při FF MU v Brně a jako hostující pedagog na řadě dalších škol v zahraničí. Pravidelně vyučuje na kurzech a masterclass v Evropě i zámoří.

www.jancizmar.com

arrow

Marta Kratochvílová
historická příčná flétna/traverso

 

Marta Kratochvílová je vyhledávanou hráčkou na historické příčné flétny. Po absolutoriu na konzervatoři v Pardubicích a JAMU v Brně studovala ve Francii na Conservatoire National de Région de Strasbourg, kde se specializovala na moderní a historické příčné flétny. Zúčastnila se mistrovských kurzů vedených osobnostmi jako Paul McCreesh, Barthold Kuijken, Jan-Latham Koenig, Sir Neville Marriner.

Ve Francii až do roku 2010 intenzivně působila jako hráčka na barokní a renesanční příčnou flétnu, např. v souborech Le Parlement de Musique, Bohemia duo, NotaBene. V rámci renesančních workshopů (Ferrara, Mnichov, Stuttgart, Basilej) pravidelně účinkovala s Consortem renesančních fléten ze Strasbourgu. V současnosti žije v ČR a pravidelně koncertuje po celé Evropě. Realizuje především komorní a sólové projekty s umělci jako Aline Zylberajch, Iva Bittová, Martin Gester, Christophe Coin, Jan Čižmář, Karel Fleischlinger,Marian Friedl, Joel Frederiksen, Joachim Held, Martin Jakubíček, Petr Kolař, Ján Krigovský, Bettina Pahn, Marcin Świątkiewicz, Marc Vonau, Marc Hervieux či se soubory {oh!} Orkiestra Historyczna, Musica Poetica, Ensemble Tourbillon, Ensemble Le Masque, RukyNaDudy, Barocco sempre giovane nebo Plaisirs de Musique, jehož je zakládající členkou. Je také vedoucí consortu renesančních příčných fléten Tourdion. Účastní se projektů Misterios del Amor a Telemannia.

Jako pedagožka s dlouholetými zkušenostmi bývá zvána do porot soutěží i k prezentacím a masterclass po celé Evropě. Vyučuje soukromě hru a dobovou interpretaci na barokní a renesanční traverso. Působí také na ZUŠ Varhanické v Brně.

Marta Kratochvílová – WEB

arrow

Petr Wagner
viola da gamba

Petr Wagner studoval hru na violoncello na Pražské konzervatoři, muzikologii na Univerzitě Karlově v Praze a na Royal Holloway University of London. Hru na violu da gamba studoval nejprve u Richarda Boothbyho v Londýně, posléze u Jaapa ter Lindena na Akademie für Alte Musik v Drážďanech. Svá studia violy da gamba završil pod vedením Wielanda Kuijkena na Královské konzervatoři v Haagu.

Jako sólista, komorní a continuový hráč vystoupil na mnoha evropských a světových pódiích a festivalech (Queen Elizabeth Hall/Southbank Early Music Series London, Festival Île-de-France, Festival Art et Spiritualité (Troyes/Francie), Mexico City Shakespearean Festival, Pražské jaro, Festival Mitte Europa, Forum Musicum Wrocław, Concentus Moraviae aj.), a spolupracoval s vynikajícími osobnostmi, jakými jsou např. Jacques Ogg, Andrew Parrott, Konrad Junghänel, Sirkka-Liisa Kaakinen, Shalev Ad-El, Wilbert Hazelzet, Philip Pickett a se soubory New London Consort, Capella Cracoviensis, Musicians of The Globe, Concerto Palatino, Orfeo Orchestra, Collegium 1704, Solamente naturali, Musica Florea aj.

V roce 1998 založil Petr Wagner Ensemble Tourbillon, jehož aktivity se zaměřovaly na komorní i orchestrální tvorbu evropského baroka a ranného klasicismu 17. a 18. století.

Petr Wagner se objevoval pravidelně na BBC, v polském i českém rozhlase a České televizi. Účinkoval na téměř 50 CDs, jako sólista komorní hráč nebo dirigent. Petr Wagner má na svém kontě sólová CD, které si bez výjimky získaly nadšené kritiky po celém světě. Jeho nahrávky kompletních Piéces de Viole Charlese Dollé a komorních skladeb českého barokního skladatele Gottfrieda Fingera řadí kritika mezi celosvětově nejvýznamnější nahrávky literatury pro violu da gamba. V roce 2011 vydal prestižní label ACCENT ve světové premiéře jeho nahrávku Piéces de Viole Rolanda Maraise, která se okamžitě setkala s nadšením odborné kritiky i posluchačů (Choc du mois / CLASSICA, Diapason, atd.). U téhož vydavatelství vyšly i jeho další CD: „Gottfried Finger: The Complete Music for Viola da Gamba Solo“ (2013), „Vienna 1709“ (2014), „Schmierer: Zodiaci musici“ (2015), „Zelenka: 8 Italian Arias, ZWV 176“ (2016) a „Abel: The Drexel Manuscript“ (2016).

Petr Wagner vyučoval violu da gamba mimo jiné na Hudební akademii ve Wrocławi a na Masarykově univerzitě v Brně, jakož i v rámci mistrovských kurzů staré hudby v Lidzbarku Warmińském (Polsko), Praze, Düsseldorfu a Moskvě.

Petr Wagner zemřel 30. 12. 2019 po statečném boji s těžkou nemocí.

www.petrwagner.com